To, že úrokové sadzby u nás sa držali dlhodobo na historickom minime je známy fakt. Dokonca Slovensko stále patrí medzi krajiny eurozóny hneď po Fínsku a Portugalsku s najnižším priemerom úrokových sadzieb na hypotékach. Dlhodobo sa však polemizovalo o ich zvyšovaní, no nikto nečakal, že tak banky urobia hneď niekoľkokrát za mesiac a že to pocítime na našich peňaženkách oveľa intenzívnejšie, pokiaľ nepatrite k šťastlivcom, ktorí si vybrali v predchádzajúcom období dlhšiu fixáciu a ochránili nateraz svoje náklady na bývanie pred zdražovaním.
Ako prvým odvážlivcom bola VUB banka, ktorá ohlásila zvýšenie úrok.sadzieb o 0,2% ešte vo februári tohto roku. Následne opäť vo februári ČSOB banka všetkých výrazne šokovala a odstavila konkurenciu zavedením 20 ročného fixu, ktorý bol prekvapivo lacnejší než 5 ročný fix vo VUB banke, t.j. len 1,35%. Týmto krokom prilákala obrovské množstvo klientov, ktorí sa rozhodli zariskovať a upísať sa jednej banke na dosť dlhú dobu, avšak chrániac sa pred nepriaznivými prognózami rastu úrokov do budúcna stavili na stratégiu istoty.
Nával klientov spôsobil, že banka pozastavila refinančné úvery , prioritu kladie na nové úvery pre klientov, ktorí potrebujú zafinancovať svoje prvé bývanie. Nasleduje najväčšia banka na Slovensku, SLSP, ktorá najprv zdražela len 10 ročný fix, neskôr v marci zvýšila úroky na všetkých fixáciách. V trende pokračujú aj menšie banky, najvýraznejší nárast sadzieb ohlásila Unicredit banka, skokovo až o 0,7% vyššie než ostatné, pričom všetky fixácie presahujú 2% úrok.
„V praxi to znamená, že oproti sadzbám, ktoré banka ponúkala pred prvým navýšením sa zmenila splátka pri výške 100 tisíc so splatnosťou 20 rokov o 51,31 eur. Žiadatelia o úvery tak oproti pôvodnej sadzbe preplatia úver po 10 rokoch o sumu 8882,11 eur,“ informuje financnykompas.sk.
Na vývoj výšky úrokových sadzieb a na cenu hypoték vplýva niekoľko faktorov, ako tvrdia experti. Na jednej strane je to výška sadzieb, ktoré udáva ECB, tá s cieľom tlmiť výraznú infláciu zvyšuje sadzby na medzibankovom trhu. Podstatný je taktiež aj konkurenčný boj medzi bankami, ktorý je u nás veľmi citeľný, aj preto Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám s najlacnejšími hypotékami v eurozóne. Na druhej strane je to o nič menej dôležitý vplyv makroekonomiky v eurozóne, miera rizikovosti úverov, no taktiež špecifiká jednotlivých krajín.
V súčasnej situácii, ktorá je poznačená vojnovým konfliktom na Ukrajine, ktorý výrazne ovplyvňuje aj ekonomiku v Európe a to hlavne masívnym zvyšovaním cien potravín, či pohonných hmôt, nie je jednoduché predvídať vývoj na bankovom trhu. Odborníci sa však obávajú, že zdražovanie hypoték je súčasným trendom, ktorý sa tak skoro nezastaví. Prognózy do 2 rokov hovoria o úrokoch, ktoré sa môžu začínať pri 3 percentách.
Ich odporúčaním je preto zafixovať si úroky už teraz, pokiaľ je to možné na čo najdlhšie obdobie – 5,7 až 10 rokov. Keď patríte medzi klientov, ktorým bude do 2 rokov fixácia končiť, je rozumné informovať sa v banke o možnosti prehodnotenia úrokovej sadzby, prípadne preniesť hypotéku do konkurenčnej banky s nižším úrokom a dlhším fixom. Väčšina bánk s cieľom získať klientov je ochotná preplatiť aj poplatok za predčasné splatenie hypotéky
Vplyv rastúcich cien, inflácie a úrokov sa s určitosťou odrazí aj na cene nehnuteľností, ktorá ma dlhodobo výrazne stúpajúci trend. Špekulácie o realitnej bubline, ktorá raz praskne sa ešte nenaplnili, je však isté, že dostať sa k novej nehnuteľnosti pri súčasne sprísňujúcich sa podmienkach a drahších hypotékach bude čoraz ťažšie. Preto s týmto dôležitým krokom nečakajte a obráťte sa na nás, či už písomne na jt@snamibyvas.sk, alebo na čísle 0914 127 007.
Autorské dielo. © 2022 | S nami bývaš